Utrzymywanie porządku w miejscach napraw to zawsze ogromne wyzwanie, któremu próbują sprostać wszyscy mechanicy i serwisanci. Nieustanne poszukiwanie odpowiedniego klucza czy nasadki potrafi pochłaniać bardzo duże ilości czasu, który zamiast poświęcać na obsługę kolejnych klientów jest marnowany na znajdowanie narzędzi. Naprzeciw takim problemom wychodzi wózek warsztatowy, który staje się jednym z podstawowych elementów wyposażenia warsztatów mechanicznych, serwisów oponiarskich, a także coraz częściej przydomowych garaży pasjonatów motoryzacji czy ogólnego majsterkowania.
Aby odpowiednio dobrać wózek warto zapoznać się z kilkoma kwestiami. Przede wszystkim na rynku możemy znaleźć wózki, które są w pełni wyposażone oraz puste, w których jest mnóstwo miejsca na przechowanie narzędzi. Wózek wraz z wyposażeniem są dedykowane dla nowo powstających warsztatów, które potrzebują dużej ilości narzędzi, dla warsztatów tworzących kolejne stanowisko obsługi lub dla serwisów, w których duża część narzędzi wymaga już wymiany. Pełne wózki . Puste wózki są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy posiadają wiele narzędzi w warsztacie, ale chcą wprowadzić ład oraz porządek i przechowywać wszystkie elementy w jednym miejscu. Wózek warsztatowych na kółkach umożliwia także przewiezienie całego niezbędnego do pracy wyposażenia w inne miejsce co znacznie ułatwia pracę ponieważ nie ma potrzeby ciągłego chodzenia po warsztacie w celu szukania odpowiednich narzędzi. Oczywiście uzupełniając pusty wózek narzędziami, które są już w warsztacie nigdy nie będzie tak idealne jak kupienie pełnej szafki, ponieważ narzędzia nie będą miały specjalnie przeznaczonego miejsca. Wózek warsztatowy z narzędziami posiada odpowiednie miejsce dla każdego elementu czy to grzechotki, młotka czy nawet małego bitu.
Wózek warsztatowy z wyposażeniem różnicuje przede wszystkim ilość narzędzi oraz liczba szuflad. Zazwyczaj spotyka się wózki, które mają od 180 do 250 narzędzi oraz 6 do 8 szuflad. Oczywiście na rynku dostępne są także wózki, które mają 9 czy nawet 11 szuflad, ale należy zaznaczyć, że im więcej szuflad posiada wózek tym każda szuflada jest mniejsza co uniemożliwia przechowywania większych narzędzi jak szlifierki czy wiertarki. Kolejna istotna kwestia to blat wózka, ponieważ może być on z tworzywa sztucznego, które jest mniej odporne na uderzenia i ciężar lub blat stalowy, który bardzo dobrze znosi trudności pracy w warsztacie. Bardzo ważne jest także aby wózek posiadał gumową osłonę na rantach aby mieć pewność, że podczas przemieszczania wózka w warsztacie nie uszkodzimy lakieru żadnego z pojazdów naszych klientów. Dodatkowym zabezpieczeniem przed nieporządnym ruchem wózka jest także hamulec blokujący koła.
Najważniejsza kwestia w pełni wyposażonego wózka to rzecz jasna rodzaj narzędzi umieszczonych w każdej szufladzie oraz ich jakość. Podstawą każdego wózka są grzechotki zazwyczaj w 3 rozmiarach oraz nasadki. Kolejne ważne narzędzia to klucze płaskie, płasko-oczkowe, oczkowe gięte, wkrętaki płaskie oraz krzyżakowe, różnego rodzaju bity oraz młotki i szczypce.
Ponieważ obecnie na rynku jest mnóstwo ofert z tanimi, lecz w pełni wyposażonymi wózkami warto szczegółowo zapoznać się z produktem, który chcemy kupić, aby kupione narzędzia nie okazały się „jednorazowymi”. Postawienie na sprawdzoną firmę powinno pozwolić uniknąć kupienia wózka i narzędzi o bardzo niskiej jakości.